Ердоган ќе се пресметува со луѓе од својата партија

0
61
Сподели

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган најави, неколку недели по изборниот пораз, дека ќе се соочи со противниците внатре во својата партија Правда и развој. Тој појасни дека ќе ги повика на одговорност, поради иднината на оваа организација, но не кажа конкретно какви акции планира да преземе во иднина.

Турската врховна изборна комисија делумно ги отфрли жалбите на Ердоган во делот кој се однесува на илјадници гласачки ливчиња за кои неговата партија тврди дека не се прифатливи поради претходните владини уредби.
Комисијата не донесе одлука за поништување на изборите во истанбул поради останати непрвилности во текот на гласањето, вклучително и внесување податоци за гласањето, или гласање на луѓе, кои според АКП се мртви или неподобни или гласале два пати, пренесе Ројтерс.

Како што потсетува агенцијата, по 17 дена приговори и повторно пребројување кандидатот на турксата опозиција Екрем Имамоглу стапи на должност градоначалник на Истанбул.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here