Одложувањето на преговорите за Македонија може да доведе до намалување на безбедноста во целиот регион

0
92
Сподели

Одлагањето на преговорите за Македонија би можело да има драматични последици по целиот регионот, смета еврокомесарот Јоханес Хан. Во неговото интервју за новинската агенција Европа, Хан ги предупреди Франција и другите земји кои се скептици за почеток на преговори со Македонија, дека го става кредибилитетот на Европската унија и стабилноста во регионот, под прашалник. Тој потсети дека Македонија веќе една деценија чека пред вратата на Европската унија.

Во Берлин задутре се оддржува неформален самит кој е посветен на Балканот, но Јоханес Хан таму нема да присуствува бидејќи проширувањето на ЕУ не е на агендата.

На самитот Франција и Германија сакаат да дадат пример на помирување и надминување на споровите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here