Ново поскапување на бензините и дизелот, во иднина цените по новата методологија на РКЕ

0
1415
Сподели

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 72,00 денари, на ЕУРОСУПЕР БС-98 74,00 денари, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-ЕV) 63,50 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 52,00 денари за литар. Мазутот М-1 НС поевтинува за 0,078 денари и еден килограм ќе чини 34,377 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечер на полноќ и ќе важат следните две недели.

Денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика е последна што се носи според досегашната методологија. Во иднина цените на нафтените деривати ќе се одредуваат според сосема нов концепт и нема да пресметува производна цена, туку основа ќе и биде цената на суровата нафта на светските берзи на која ќе се додадат определени трошоци како премии на трговците, транспортот од пристаништата до резервоарите во кои трговците ги складираат нафтените деривати, трошок за пренесување од складиштето до бензинските пумпи, трошок за маржа,ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here