4.8 C
Skopje
Wednesday, January 29, 2020

Свет

Секретарот за одбрана на Велика Британија, Гевин Вилијамсон, отпуштен поради истекување на доверливи информации

Британската премиерка Тереза Меј го отпушти нејзиниот секретар за одбрана, Гавин Вилијамсон, поради протекување на информации од затворениот состанок за кинеската телекомуникациска...

Во британска болница има истрага за злоупотреба со опијати од кои се верува дека...

Британската полиција започна истрага во болницата Gosport War Memorial во Хемпшир за да ги утврди причините за  зголемената смртност на пациентите кои...

Амнести Интернешнел: Иран тајно погубил двајца малолетници

Иран тајно погубил двајца малолетници поради повеќе обвиненија за силување, соопшти Амнести Интернешнел осудувајќи го претераниот презир на Иран кон меѓународното и...

ВО ЖИВО: Обид за пуч во Венецуела, Мадуро ја извади војската на улица

Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гваидо изјави дека ја започнал последната фаза од неговиот план за соборување на претседателот Николас Мадуро, тврдејќи дека...

,,Airbus“ пријави драстичен пад на профитот

Европскиот авиопроизводител „Airbus“ соопшти дека во првиот квартал од годинава остварил пад на нето профитот на годишно ниво од 86 проценти на...

Вучиќ по завршувањето на средбата со Могерини: Подготвени сме за дијалог кога ќе се...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Берлин се сретна со високата претставничка на Европска Унија за надворешна политика и безбедност Федерика...

(Видео) Прес конференција на Меркел и Макрон на Конференцијата за Западен Балкан во Берлин

Проследете ја заедничката прес конференцијата на германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Република Франција, https://www.youtube.com/watch?v=_i_7T7aVT4s

Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин порача: Нема да ја сопрете несреќата на...

Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин порача за рускиот канал Русија 24 дека светот нема да ја сопре несреќата на Балканот ако притоа...